کک و کنه از جمله حشراتی هستند که پس از ورود به بدن حیوان میزبان خود، شروع به تغذیه از خون می کنند . کک ها بسیار کوچک و فاقد بال هستند که حرکت جهشی دارند.کنه ها هم می توانند به راحتی به سطح بدن موجود میزبان نفوذ کرده و ازخون تغذیه کنند تا زمانی که به اصطلاح سیر شوند.

پیشگیری از کک و کنه چیست؟

پیشگیری از کک و کنه شامل داروهایی است که برای جلوگیری از آلودگی حیوانات خانگی شما و جلوگیری از هجوم این موجودات به داخل خانه شما استفاده می شود. این موجودات درواقع انگل هایی هستند که از خون ما و یا حیوانات تغذیه می کنند .

چگونه حیوان خانگی به آن مبتلا می شود؟

حیوانات اهلی و وحشی _و حتی پرندگان_ می توانند ناقل کک و کنه باشند. آنها توانایی پریدن باورنکردنی دارند و به راحتی می توانند روی سطح بدن انسان یا حیوان خانگی شمابپرند و حرکت کنند. کنه‌ها نمی‌توانند مانند کک بپرند، اما هنگام عبور از کنار شما یا حیوان خانگی‌تان می توانند به بدن بچسبند و آلودگی مربوطه را ایجاد کنند.

چرا پیشگیری از کک و کنه مهم است؟

  1. آنها می توانند از طریق نیش خود باعث ناراحتی و تحریک پوست شوند و در برخی موارد می توانند باعث واکنش های آلرژیک شدید_هم در حیوانات خانگی و هم در افراد_ شوند.
  2. هر دو می توانند ناقل بیماری باشند و می توانند باعث بیماری در حیوانات خانگی و افراد شوند.  برخی از این بیماری ها می توانند کشنده باشند و برخی دیگر می توانند باعث بیماری های شدید، مزمن و مادام العمر شوند. پیشگیری برای جلوگیری از این مشکلات کلیدی است.
  3. در ضمن کک و کنه توانایی آلوده کردن محیط زندگی شما و حیوان خانگیتان را دارند. از آنجایی که آنها چرخه های زندگی متفاوتی دارند ، درمان آلودگی بسیار دشوارتر و پر هزینه تر نسبت به جلوگیری از هجوم است.

کک و کنه چه نوع بیماری هایی می تواند ایجاد کند؟ 

چون این دو موجون از خون تغذیه می کنند _درصورت عفونی و آلوده بودن این خون_می توانند پس از گزش موجود بعدی ، بیماری عفونی را به او منتقل کنند. کک به طور کلی می تواند هموپلاسموز و تولارمی را منتقل کند.

کک ها و کنه ها کوچک هستند و گاهی اوقات تشخیص آنها در حیوان خانگی شما دشوار است. معاینه فیزیکی مفیدترین روش برای شناسایی علائم کک یا کنه است. استفاده از شانه کک می تواند به شناسایی وجود کک بالغ یا کثیفی کمک کند. کثیفی کک (مدفوع کک) شبیه "کثیفی" دانه ای قهوه ای مایل به سیاه است که وقتی روی یک حوله کاغذی مرطوب قرار می گیرد حل می شود و قرمز می شود. کک ها ناحیه سر و گردن گربه ها و ناحیه کفل و دم سگ ها را ترجیح می دهند.

اما کنه ها... کنه ها می توانند در هر جایی از بدن بچسبند، اما مناطق تیره و پنهان مانند گوش، زیر بغل، کشاله ران، دم و بین انگشتان پا را ترجیح می دهند.

 گاهی اوقات پیدا کردن کک یا کنه دشوار است، به خصوص در گربه ها زیرا آنها دائماً در حال نظافت هستند. بسیاری از متخصصان دامپزشکی موافقند که در صورت امکان، پیشگیری در تمام طول سال توصیه می شود.

درمان:

برخی محصولات مستقل هستند و برخی در ترکیب با سایر درمان ها/داروها هستند. برخی از آنها بصورت شامپو استفاده می شوند که ، برخی دیگر را هم از راه دهان (خوراکی) می‌دهند. برخی از آنها روزانه، برخی به صورت ماهانه و برخی می توانند چندین ماه ادامه داشته باشند. بسته به سبک زندگی شما، سبک زندگی حیوان خانگی شما و نیازها و ترجیحات شما، دامپزشک به شما کمک می کند محصولی را انتخاب کنید که برای شما و حیوان خانگی شما بهترین کارایی را دارد.

داروها: 

نمونه هایی از محصولات قوی و موثر مورد استفاده در درمان و پیشگیری که توسط کلینیک دامپزشکی ایمان_البته تحت نظر پزشک_ پیشنهاد می شوند: برای آشنایی و یا خرید این محصولات از طریق  فروشگاه سایت اقدام نمایید .

نویسنده: امیرمحمد نوش آبادی ؛ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی ؛ دانشگاه تهران